Hakkımızda

Firmamız, altın madalya ödüllü zeytinyağı üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da bulunmaktadır. Olivam zeytinyağları, Türkiye’de ve ABD’de eğitim aldıktan sonra 5 yıl özel sektörde çalışan bir bilgisayar mühendisinin toptan sektöründe faaliyet gösteren aile şirketine dönmesi ve şirket bünyesinde bir süre çalıştıktan sonra perakende satışa yönelerek kendi markasını oluşturmaya karar vermesiyle ortaya çıkmıştır. Üretim tesisi 1200 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 23 bin metrekarelik alanda faaliyet göstermekte ve günlük 160 ton zeytin işleme kapasitesi ile çalışmaktadır.

Beşparmak Dağları eteğinde, aynı zamanda deniz meltemi alan bahçelerdeki 15 bin adet zeytin ağacına titizlikle bakılmakta ve Olivam zeytinyağlarının üretimi bu bahçelerdeki Memecik, Domat ve Gemlik türü zeytinlerden elde edilen hasatlardan yapılmaktadır. Zeytinlerin toplanma zamanı zeytinyağının kalitesini belirlemede oldukça önemli bir unsurdur. Erken hasat denilen ve henüz yeşilken hasat edilen zeytinlerden üretilen zeytinyağında polifenol oranı daha yüksek, asidite ise düşük olmaktadır.

Toplama esnasında zeytin tanelerinin zarar görmemesi için elle hasat edilmekte, delikli kasalarda taşınarak fermantasyona uğramaması için 6 saat içinde makinede sıkıma girmektedir. Yere düşmüş olan zeytinlerden yemeklik zeytinyağı üretimi kesinlikle yapılmamaktadır. Zahmetli bir şekilde, her ayrıntıya dikkat edilerek toplanan ve hassas bir şekilde taşınan zeytinler, doğaya zarar vermeyen ekolojik bir sistemle soğuk sıkıma girerek zeytinyağına dönüşmektedir. Paslanmaz krom tanklarda muhafaza edilen Olivam zeytinyağları elle temas etmeden doldurulmaktadır.

Olivam zeytinyağları bünyesinde yemeklik kategorisine dahil olan 3 çeşit zeytinyağı bulunmaktadır. Bunlar erken hasat sızma, natürel sızma ve natürel birinci zeytinyağlarıdır.

Erken hasat sızma zeytinyağı için zeytin, henüz yeşilken hasat yapılır. Olgunlaşmamış zeytinlerin işlenmesi ile elde edilen zeytinyağı, doğal antioksidan ve polifenol oranı açısından daha zengin olmakla birlikte daha keskin bir tada sahiptir.

Naturel sızma zeytinyağı, mevsiminde toplanan zeytinlerin ısıya ya da herhangi bir kimyasala maruz kalmadan işlenmesiyle elde edilen bir zeytinyağı türüdür. Kaliteli ve lezzetli bir zeytinyağı türü olarak kabul edilir. Oleik asit değeri %0.8’den fazla olamaz.

Naturel birinci zeytinyağı da sızma zeytinyağı gibi rafine edilmeden presleme yoluyla elde edilir. Oleik asit cinsinden asidite oranı en fazla %2 olabilir. Tat ve koku açısından diğer  zeytinyağlardan daha hafiftir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR